Інтерв’ю: Анна Кожемяченко про Ukraine Recovery Conference 2023

21-22 червня у Лондоні пройшла Конференція з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference 2023).

URC 2023 була зосереджена на мобілізації міжнародної підтримки для економічної та соціальної стабілізації України та подальшого процесу відновлення від наслідків війни, у тому числі шляхом екстреної допомоги для негайних потреб та фінансування участі приватного сектору в процесі відновлення.

Цю подію відвідала Анна Кожемяченко, Старший Радник з Управління Європейського Банку Реконструкції і Розвитку.

Ми попросили Анну поділитись її основними враженнями від події.

***

Привіт! Скажи, як тобі конференція у Лондоні? Хто був присутній?

Ukraine Reform Conference (URC) – це щорічна подія, яка об’єднує українських та іноземних урядовців, представників Європейського Союзу, НАТО, G7, міжнародних фінансових інституцій, бізнесу та громадянського суспільства. Конференція присвячена експертному обговоренню прогресу реформ в Україні та розробці нової стратегії відбудови країни після російської агресії.

Останні два роки темою конференції були не тільки реформи, а перш за все відбудова, тому цьогорічна конференція вже називалась Ukraine Recovery Conference. Кожного року цю подій приймає одна з країн-донорів. Минулого року це була Швейцарія, цього року Велика Британія, а наступного – конференція пройде у Німеччині.

Делегація з українського боку на конференції завжди найвищого рівня, а от з боку наших міжнародних партнерів бувало по-різному. Рівень міжнародних делегацій, що були присутні цього року у Лондоні, це безумовно свідчення беззастережної підтримки України з боку наших міжнародних партнерів. Яскравий приклад – американська делегація, яку цього року очолював державний секретар США Ентоні Блінкен. На конференції була присутня Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, міністри закордонних справ країн G7, декілька голів інших держав (Естонія, Латвія).

Також було багато представників бізнесу, як українського, так і міжнародного – можна було побачити такі великі імена як Google, Virgin Group, Rolls-Royce та інші.

Чи була ти минулого разу на події у Лугано? 

В Лугано мені побувати не вдалось, але можу сказати, що більшість учасників відмічали значний прогрес порівняно з минулорічною в Лугано, яка так само була присвячена питанням відновленням України. Це стосувалося як рівня підтримки та координації донорів, так і підготовленості української сторони, яка цього року змогла презентувати набагато більш чітке бачення майбутнього відновлення та реалістичні розрахунки, і відповідно це значно вплинуло на рівень дискусій.

Що було основною темою дискусії?

Основною темою дискусії цього року була саме відбудова. Багато говорили про потреби України та плани, а також про те, як ці плани втілювати. Єврокомісія оголосила про створення окремого механізму із залучення коштів через гранти й кредити, інвестиції, а також технічну допомогу – Ukraine Facility, що дозволить залучити в українську економіку 50 млрд євро допомоги від європейських кран. Інструмент, у разі його схвалення, дасть можливість мобілізувати для України до 50 мільярдів євро протягом 2023-2027 років. Ключовим елементом стане розроблений Україною та погоджений Європейською Комісією план реформ, відновлення та модернізації інфраструктури (Ukraine Plan), а також його фінансування через щоквартальні транші. Загалом під час конференції було оголошено про понад 60 мільярдів доларів нових фінансових та гуманітарних зобов’язань.

Однак одна із основних позитивних тенденцій, це саме фокус на приватному секторі. І з точки зору учасників, і з точки зору тем для обговорення, великим фокусом конференції був саме приватний бізнес та залучення інвестицій. Адже зрозуміло, що відбудова України буде просто титанічним завданням. І навіть якщо поєднати всі ресурси всіх донорів та міжнародних партнерів України, цього ледве вистачить на покриття навіть частини цієї потреби. Ключовими у цьому процесі будуть саме приватні інвестиції. Тому надзвичайно важливо створити сприятливі умови для розвитку приватного сектору та залучення приватного капіталу.

Одним із інструментів для цього є страхування воєнних ризиків. Міжнародні організації вже думають над тим, як такі механізми можуть бути втілені. І саме від час конференції  Європейський банк реконструкції разом із низкою партнерів підписали заяву про наміри щодо співпраці у відновленні ринку приватного страхування в Україні задля стійкості під час війни та повоєного відновлення.

Загалом українська сторона говорила багато про відкритість для роботи із бізнесом, в тому числі до державно-приватного партнерства. Натомість, ми почули чіткий посил від міжнародних партнерів, а також приватного бізнесу: Україна має робити реформи вже зараз, не чекаючи кінця війни. Реформи є необхідною умовою допомоги та економічного зростання. Мені здається, обговоренню реформ, можливо, було б варто приділити більше часу. Українська сторона в основному прагнула обговорювати відновлення, конкретні проєкти та конкретні цифри. В той час як наші партнери і бізнес мабуть більше хотіли почути про те, як саме українська влада планує втілювати цю візію.

Загалом, можна сказати, що конференція заклала хороше підґрунтя для потенційних майбутніх проектів відбудови, а також дала старт багатьом цікавим ініціативам. Однак наразі дуже важливо, якими будуть подальші кроки України та партнерів, і наскільки далі вдасться розвинути цей успіх.

Чому такі заходи важливі на твою думку? 

Такі заходи допомагають зібрати разом багатьох стейкхолдерів та привести всіх до спільного розуміння пріоритетів і наступних кроків. Така собі звірка очікувань. З цієї точки зору, ця конференція з відновлення, скоріш за все, загалом досягла своєї мети.

Твої основні висновки після події?

Мої основні висновки такі:

  • Підтримка України з боку міжнародного співтовариства наразі величезна. Всі розуміють, наскільки великий наш потенціал, а також що не можна допустити, щоб Україна зазнала невдачі.
  • Ми отримали сильні меседжі щодо єдності та майбутнього України в Європейському Союзі. Однак тепер ми маємо зробити відповіді кроки зі свого боку.
  • Єврокомісія оголосила про створення окремого механізму із залучення коштів через гранти й кредити, інвестиції, а також технічну допомогу – Ukraine Facility, що дозволить залучити в українську економіку 50 млрд євро допомоги від європейських кран. Загалом було оголошено про понад 60 мільярдів доларів нових фінансових та гуманітарних зобов’язань.
  • Ми почули дуже активні заклики використовувати заморожені російські активи для фінансування відновлення України, що безумовно є позитивним сигналом.
  • Україні потрібно продовжувати реформи навіть під час війни, якщо вона бажає залучити інвестиції та побудувати довіру зі сторони донорів та інвесторів. Реформи – це головне не тільки для країн донорів, але і те, чого вимагає приватний бізнес. Адже ми маємо розуміти – потреба у ресурсах для відбудови настільки велика, що навіть коштів всіх донорів разом взятих не вистачить для того, щоб її покрити. Тому вирішальну роль будуть відігравати приватні інвестиції. І Україна має зробити все, щоб їх залучити – не тільки запрошуючи бізнес інвестувати в Україну на словах, а і демонструючи на практиці, як вона створює прозорі, однакові для всіх і передбачувані умови для бізнесу.
  • Україні потрібно покращити внутрішню спроможність, в тому числі спроможність державних органів та інституцій, а також спроможність громад та органів місцевої влади, зокрема щодо здатності до підготовки та реалізації проектів відбудови.

Але незважаючи на всі позитивні результати, Конференція з відновлення України була лише конференцією. Те, що справді має значення, – це те, що відбудеться далі і як ми виконаємо дані обіцянки, використовуючи підтримку та зобов’язання наших партнерів.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top