Тенденції розвитку київської ІТ-спільноти

Під час нещодавнього Kyiv IT Breakfast, який відбувся у Coworking Platforma Leonardo за ініціативи Київського ІТ Кластера та підтримки партнера – сервісу підписки на авто Drivovo, нам вдалося отримати найсвіжіші прогнози щодо тенденції розвитку ІТ-індустрії.

Цього разу директорка з питань партнерства та інновацій у SET University Євгенія Клепа, розказала про тенденції розвитку IT спільноти столиці. Нижче наводимо викладені ключові моменти, якими з нами поділилася пані Клепа.

З початком повномасштабного вторгнення Україна зіткнулася з найбільшими у своїй сучасній історії викликами, одразу в економічній та соціальній площинах. Так, відбулось падіння ВВП на 35%, ключові галузі українського експорту – металургія та продовольство – зазнали значних втрат через тимчасову окупацію південно-східної частини країни, а, навіть за найскромнішими оцінками, понад 5 млн українців перетнули кордон і не повернулися на батьківщину. Через вторгнення загальні втрати вже перевищили позначку в 600 млрд доларів і з кожним днем ця сума продовжує зростати.

На цьому фоні ІТ-індустрія країни теж не могла не зазнати втрат. Багато компаній зіткнулись з тим, що замовники були вимушені відмовитись від послуг українських підрядників – навіть попри ризики та щире бажання підтримати своїх надійних партнерів в складні часи. Крім того, індустрія зазнавала втрат і через валютні обмеження, вимушено запроваджені державою в найбільш гострі та кризові перші тижні війни.

Разом з тим, незважаючи на всі ці виклики, ІТ-індустрія є єдиною експортно-орієнтованою галуззю, що продовжує не просто «триматись на плаву», а й демонструвати прогрес та сталий розвиток. За даними дослідження IT Ukraine Association, компаніям вдалось втримати близько 96% існуючих замовлень та домовленостей, а впродовж перших пяти місяців війни сектор продемонстрував шалене зростання – на 28%. Крім того, сума податків, сплачених представниками ІТ-сектору продовжує зростати навіть попри бойові дії, проблеми з електропостачанням та інтернетом тощо.

Станом на сьогодні в ІТ-ландшафті України можна виокремити декілька окремих груп, які формують середовище, помітно впливаючи на нього. Це представники outsource-напрямку (EPAM, Luxoft, Eleks тощо), продуктові компанії (зокрема Genesis, Grammarly чи MacPaw), а також сектор eCommerce (Rozetka, Hotline, LeBoutique та інші). Слід також виокремити дві групи, які інтегровані в кожен з напрямків і не є його класичними представниками – це сектори кібербезпеки та фінтеху. Тож як увесь цей «ІТ-зоопарк» оцінює перспективи розвитку?

Дослідження, опитування та практика свідчать про те, що все більше компаній повертаються до «спокійного» режиму роботи (звісно, з окремими змінами). Станом на травень 2023 р., половина компаній повернулась до усталеного, «долютневого» режиму роботи (в липні 2022 р. лише 22% респондентів заявили про це), а частка тих, хто був вимушений призупинити роботу, скоротилась майже втричі.

Крім того, успішний розвиток ІТ-індустрії при правильному подальшому розвитку та підтримці з боку уряду та компаній, може ще більше повпливати на розвиток та успішне майбутнє країни, і мова йде не лише про економічні показники. Вже зараз в суспільстві зʼявляються ознаки майбутньої критичної проблеми щодо інтеграції ветеранів Сил оборони України які повернулися та повернуться з фронту із значними втратами. Такі втрати будуть не лише фізіологічними чи матеріальними – проблема психологічних розладів та ПТСР буде фігурувати в Україні роками. Саме ІТ-індустрія, як одна з найбільш відкритих до інноваційних практик може стати флагманом процесу інтеграції та повернення екскомбатантів до цивільного життя, адаптуючи їх до спокійного робочу ритму, надаючи їм можливість отримання нових знань та забезпечуючи новими робочими місцями.

Kyiv IT Breakfast — це традиційний захід, що організується Київським IT кластером — провідною громадською організацією, яка об’єднує ІТ-спільноту Києва та залучає впливових лідерів думок.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top